Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.
Domů Fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny

ikona produktu - Fotovoltaické elektrárny
NZÚ dotace, odborná konzultace, realizace, servis

Odborné konzultace

Představíme vám různé možnosti fotovoltaických systémů (FVS), pomůžeme s výběrem a odpovíme na dotazy.

Pomoc při dotaci

Pomůžeme s vyřízením dotace v programu Nová zelená úsporám na instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu. Můžete získat dotaci až 205 000 Kč.

Kvalitní komponenty

Využíváme monokrystalické solární panely s vysokou účinností a jen kvalitní prémiové komponenty.

Realizace

Naši certifikovaní specialisté nainstalují a zprovozní FVS a zajistí i napojení do sítě.

Servis

Nabízíme kompletní služby včetně servisu solárních elektráren.

Nadstandardní záruky

Instalované komponenty mají nadstandardní záruky. Výrobce garantuje že účinnost solárních panelů neklesne po dobu 25 let pod 80% původního výkonu.


Časté dotazy o fotovoltaice

Kdy se investice do solárních panelů vrátí?

Běžná doba návratnosti fotovoltaické elektrárny při dnešních cenách (rok 2023) je 5 – 8let. K rychlejší návratnosti přispěje vhodné umístění ale také správně zvolená velikost elektrárny a baterií která bude co nejpřesněji odpovídat vaším potřebám.

Mimoto v našem případě, protože používáme velmi propracovaný software, který umožňuje nákup a prodej elektřiny ve spotových cenách se návratnost ještě více urychluje.

Jak dlouho trvá instalace fotovoltaiky na střechu?

Samotná instalace elektrárny je rychlá a pohybuje se od 2 do 5 dnů. Celkovou délku procesu ale ovlivní především vyřizování administrativy v řádech týdnů až měsíců.

Jak velká FVE je potřeba?

Při ideálních podmínkách vyrobí fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp (1000 Wp) na území české republiky přibližně 980 kWh elektrické energie ročně. Pro rodinný dům se spotřebou 3000 kWh za rok by tedy byla vhodná fotovoltaika s výkonem minimálně 3 kWp (solární panely o ploše zhruba 15m²). Vše se ale odvíjí od požadavků zákazníka. Například, jestli je jeho priorita být více nezávislý, nebo by raději chtěl více prodávat nadvýrobu ze své FVE. Podle toho se projekt upravuje na míru jeho potřebám.

Jak velkou baterii k FVE?

Pro maximální využití vyrobené energie a minimalizování přetoků do sítě je vhodné systém doplnit i bateriemi o kapacitě 2-3 kWh na 1 kWp instalovaného výkonu. Pokud se jedná o objekt s větší spotřebou brzo ráno a pozdě odpoledne, tak volte spíše větší baterie. Vhodné je také volbu velikosti baterie volit s ohledem na maximální využití dotací.

Snižuje FVE životnost střechy?

Ne. Pro různé typy střešní krytiny používáme vhodné typy uchycení a díky tomu se životnost střechy nijak nezkrátí. Solární panely naopak chrání střešní krytinu před vnějšími vlivy. Je potřeba jen ověřit a zajistit dostatečnou nosnost střechy pro požadované množství panelů před samotnou instalací. Je třeba brát v úvahu, že samotná životnost FVE panelů bude cca 25 – 40 let a stav střechy by tomu měl odpovídat.

Musí se panely nějak udržovat?

Fotovoltaické panely na šikmých střechách jsou přirozeně omývány deštěm a ani sníh se na nich dlouho neudrží. Pravidelnou údržbu tedy sice nevyžadují, ale je třeba kontrolovat jejich čistotu, obzvláště pokud jsou montované na místech náchylných ke znečištění.

Kdo může instalovat fotovoltaiku?

Máme profesní kvalifikaci ELEKTROMONTÉR FOTOVOLTAICKÝCH SYSTÉMŮ podle § 10d zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření s energií která je nutná k instalaci fotovoltaických systémů a následnému získání dotace.

Časté dotazy o dotacích

Kdo má nárok na dotaci na fotovoltaiku?

Nárok na dotaci z programu Nová zelená úsporám na instalaci nového fotovoltaického systému má majitel, který chce na svou nemovitost určenou k bydlení umístit FVE do 50 kWp (větší elektrárna by vyžadovala licenci ERÚ) a elektřina musí být vyráběna primárně pro spotřebu v této nemovitosti.

Dotaci nelze poskytnout na rozšíření nebo úpravy stávajícího systému.

Všechny podmínky a pravidla dotace najdete v tomto oficiálním dokumentu. Stáhnout dokument

Jaká je výše dotace na FVE?

Maximální výše dotace na FVE pro jeden rodinný dům je 200 000 Kč + 5 000 Kč na projektovou dokumentaci. Pokud jste ve strukturálně postiženém regionu (Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský kraj), dotace se zvyšuje o 10%.

Navíc je možné nyní využít i další státní dotaci ve výši až 60 000 na dobíjecí stanice pro elektromobily. Celkem lze nyní využít 265 000 Kč.

Dotace se skládá z následujících částí:

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp – 10 000 Kč
  • Za každou 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
  • Projektová dokumentace – 5 000 Kč
  • Na jednu dobíjecí stanice pro elektromobily – 30 000 Kč (jsou dotované maximálně 2 dobíjecí místa)

Může být instalována i výkonnější FVE, ale dotace se vztahuje vždy jen na výkon do 50 kWp.

S čím kombinovat dotaci na fotovoltaiku?

Pokud se rozhodnete fotovoltaiku kombinovat s dalším podporovaným energetickým opatřením, získáte bonus 10 000 Kč.

Další opatření z programu Nová zelená úsporám: